Štrikovanie

 

NAHADZOVANIE OČIEK

je prvým krokom při štrikovaní. Prvý rad nahodených očiek je vždy rubová strana ručnej práce a nie lícna, jako sa mnohé začiatočníčky domnievajú. 
Očká je potrebné kvôli neskoršej elastickosti nahadzovať na 2 ihlice a okrem toho sa takto nahodené očká v prvom rade lahšie spracúvajú. 


1. Vymeriame si, akú dĺžku dielu potrebujeme a asi 3x tak dlhú časť vlny necháme vo dvojmo voľne visieť. Prvé očko nahodíme tam, kde nám končí zdvojená niť. 


2. Toto očko vytvoríme na špici zdvojených ihlíc- podľa obrázka a utiahneme. Vlnu vezmeme do ľavej ruky. 3. Špicami oboch ihlíc zájdeme z dolnej strany pod vlnu, ktorú máme napnutú medzi ľavým palcom a dlaňou – pridŕžame ho prstami.
 

4. Ihlicami zvrchu zachytíme vlnu, ktorá vedie k ukazováku… 

5. …a jako „uzol“ pretiahneme cez slučku medzi palcom a ihlicami. 


6. Po každom takomto očku, musíme vytiahnuť palec zo slučky a očko zatiahnuť. Potom vlnu znovu nahodíme na palec, podoberiame ju ihlicami s prednej strany, zachytíme voľnú vlnu vedúcu popri ukazováku, vytiahneme palec a zatiahneme ďalšie očko. 7. Po nahodení potrebného počtu očiek prácu ukončíme a jednu z ihlíc opatrne vytiahneme. Sme pripravené na prvý riadok.