Háčkovanie 

 

HÁČKOVANIE- ZÁKLADY

1. Háčkovanie začíname uháčkovaním retiazky. 
Základné očko vytvoríme ako slučku, postupujte podľa obrázka. Priadzu, ktorou budeme háčkovať, držíme medzi malíčkom a prstenníkom ľavej ruky od dlane, vedieme ju ponad 3 prsty na chrbát ruky, previnieme okolo ukazováka, zospodu potom okolo palca, prekrížime a vložíme medzi prostredník a prstenník. Háčik potom do slučky zo spodnej strany okolo palca, sprava doľava zachytíme priadzu vedúcu od ukazováka a prevlečieme ju popod slučku okolo palca. Slučku zosunieme z palca aj ukazováka, oba konce pritiahneme a základné retiazkové očko máme hotové.
 
 

 

2. Retiazka 
Priadzu dvakrát navinieme okolo ukazováka ľavej ruky. Palcom a prostredníkom potom chytíme základné očko, zachytíme priadzu háčikom a pretiahneme očkom. Uhačkované retiazkové očko pritiahneme a podľa neho priťahuje aj ďalšie očká, aby boli všetky očká retiazky pravidelné. Do tejto retiazky neskôr vpichujeme háčik a tvoríme na nech ďalšie očká- napr. stĺpiky a pod.

 

3. Pevné očko 
Háčik vpichneme v smere spredu dozadu do retiazkového očka , nahodíme priadzu a pretiahneme ju retiazkovým očkom aj očkom, ktoré držíme na háčiku. Vytvorený stĺpik sa podobá retiazkovému očku a je nízky.

 

4. Krátky stĺpik 
Háčik vpichneme do retiazkového očka pod zadnú niť (alebo pri háčkovaní ďalších riadkov aj pod obidve nite očka) priadzu vedúcu od ukazováka nahodíme a pretiahneme popod retiazkové očko, znovu nahodíme a pretiahneme obidvoma očkami.

 

5. Polostĺpik 
Pred samotným vpichnutím háčika do očka najprv jedenkrát nahodíme priadzu na háčik, potom vpichneme, znovu nahodíme priadzu, pretiahneme cez retiazkové očko, ešte raz nahodíme a pretiahneme všetkými tromi očkami naraz.

 

6. Dlhý stĺpik (1x nahodený) 
Na háčik nahodíme priadzu, háčik vpichneme cez retiazkové očko, 1x nahodíme, pretiahneme cez očko, znovu 1x nahodíme, pretiahneme dvoma očkami, 1x nahodíme a pretiahneme cez zvyšné dve očká.